دانلود فرهنگ اسامی نسخه 1

مجموعه ای از نام های نیکو و پسندیده

نرم افزار فرهنگ اسامی

نام های ایرانی
نام های ترکی
نام های کردی
نام های عربی - اسلامی

 نام های اسطوره ای

نام های لری ، گیلکی و سایر اقوام

  همراه با معنی به تفکیک جنسیت ، ریشه  و به ترتیب حروف الفبا

نکاتی در خصوص نامگذاری فرزند

حضرت امام محمدباقر(علیه السلام) می فرماید: «راست ترین نام ها،نامی است گویای عبودت و بندگی باشد، بهترین نام ها نام های پیامبران است» میزان الحکمه  حدیث 8911


حتی بچه‌های سقط شده را هم نامگذاری کنید، چون در روز قیامت که مردم را به اسم می‌خوانند، بچه های سقط شده به پدرانشان اعتراض می‌کنند که چرا برای ما اسم نگذاشتید؟
مصداق این حدیث شریف نامهائی نظیر :عبدالله،عبدالرحمن،عبداللطیف که دلالت بر بندگی خداوند می نمایند می باشد و بعضی از نام های پیامبران مثل محمد، احمد، موسی، عیسی، ...

تأثیرگذاری نام مناسبت بر شخصیت و هویت افراد
انتخاب نام های بزرگان و شخصیت ها بر افراد، باعث می شود که صاحب نام احساس نوعی بزرگی و وقار در خود نماید و همرنگی خود با شخصیت مورد نظر را مضاعف نماید. این احساس روز به روز بیشتر و باعث اثرگذازی بر رفتار و گفتار او می گردد تا جائی که خود را مسئول حراست از قداست آن نام می شمارد.
رسالت والدین در تربیت صحیح فرزندان به روزی حلال،تعلیم و تربیت و ... خلاصه نمی شود بلکه انتخاب نام مناسب اولین قدم اظهار محبت آنها به فرزندشان تلقی شده که باید محقق شود .

پيامبر صلي الله عليه و آله : إنّ أوّلَ ما يَنحَلُ أحدُكُم وَلَدهُ الاِسمَ الحَسَنَ فَليُحَسِّن أحَدُكُم اسْمَ وَلَدِهِ ؛   

نخستين چيزى كه هر يك از شما به فرزندش مى بخشد ، نام نيكو است ؛پس هر يك از شما نامى نيك بر فرزندش نهد .

ثبت احوال کردستان: محدودیتی در نامگذاری اسامی کردی و مذهبی وجود ندارد

به نقل از سایت خبری تحلیل عصر ایران
کد خبر: ۳۱۱۱۵۲
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۴

خسروی زاده با اشاره به وجود بیش از 420 هزار عنوان نام موجود برای انتخاب خانواده ها با فراوانی 220 هزار عنوان برای دختران و 200 هزار عنوان برای پسران افزود: خانواده ها برای انتخاب نام فرزندان خود حق انتخاب دارند.
مدیرکل ثبت احوال استان کردستان گفت: مردم کردستان در نامگذاری فرزندان خود به نام های کردی و اصحاب و بزرگان اهل سنت هیچ محدودیتی نداشته و ندارند.

به گزارش ایرنا، عبدالله خسروی زاده شامگاه سه شنبه در جلسه شورای ثبت احوال استان کردستان با اشاره به شایعات برخی افراد نا آگاه و تبلیغات منفی رسانه های بیگانه در مورد محدودیت های نامگذاری نام های کردی و یا مذهبی در ثبت احوال کردستان افزود: این شایعات به هیچ وجه درست نیست.

وی گفت: خانواده های کردستانی می توانند تمامی نام هایی که ریشه ملی، قومی و مذهبی داشته باشند و معنای آنها نیز در فرهنگ اجتماعی جامعه مورد قبول باشد برای فرزندان خود انتخاب کنند.

وی با اشاره به حساسیت موضوع نامگذاری فرزندان گفت: نامگذاری فرزندان یکی از مهمترین و حساس ترین وظیفه والدین و یادگاری همیشگی آنها برای فرزندان است که باید برای این مهم، نهایت دقت را داشته باشند.

وی نام های محمد، آرسام، سامیار، آرتین و آژوان برای پسرها و باران، آیلین، نیان، نارین و النا را برای دختران به ترتیب فراوانی پنج نام اول انتخاب شده از سوی خانواده های کردستانی در هشت ماهه نخست سال جاری اعلام کرد.

خسروی زاده با اشاره به وجود بیش از 420 هزار عنوان نام موجود برای انتخاب خانواده ها با فراوانی 220 هزار عنوان برای دختران و 200 هزار عنوان برای پسران افزود: خانواده ها برای انتخاب نام فرزندان خود حق انتخاب دارند.

وی آمار ولادت استان در هشت ماهه امسال را 19 هزار و 340 واقعه اعلام کرد و گفت: این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود یک و نیم درصد رشد نشان می دهد.

خسروی زاده آمار فوت شدگان کردستانی از ابتدای سال جاری تاکنون را هم پنج هزار و 40 مورد اعلام کرد و گفت: این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود یک درصد رشد نشان می دهد.

مدیرکل ثبت احوال کردستان آمار ازدواج در هشت ماهه نخست سال جاری در کردستان را 12 هزار و 914 مورد اعلام کرد و گفت: این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل 3/1 درصد افزایش نشان می دهد.

وی آمار طلاق در کردستان در هشت ماهه سال جاری را دو هزار و 475 واقعه اعلام کرد و گفت: متاسفانه آمار طلاق نسبت به سال گذشته 18/5 درصد افزایش نشان می دهد و نسبت ازدواج به طلاق در این مدت 5/2 درصد بوده است.
 

اعلام نام‌های برتر دختران و پسران ایرانی در سال ۹۲

مدیرکل اسناد مدیریتی سازمان ثبت احوال گفت: معمولاً به جز اسامی خارجی به نام های دیگر مجوز لازم داده می شود و در حال حاضر رویکرد بیشتر به سمت نام های ترکیبی ائمه با نام های مدرن است.
محسنی در خصوص فراوانی نام های سال جاری نیز گفت: در سال ۹۲ برای پسران اسامی امیرعلی، ابوالفضل، امیرحسین، محدطاها، محمد، علی، امیرمحمد، حسین، مهدی و محمدمهدی دارای فراوانی بیشتری هستند و در مورد دختران نیز اسامی فاطمه، زهرا، نازنین زهرا، زینب، یسنا، ریحانه، هستی، ستایش، ثنا و مریم ۱۰ اسم برتر دختران هستند.
وی گفت: در ۹ ماهه اول امسال برای دختران دارای فراوانی بیشتری هستیم چون رویکرد نام های نو، بدیع و ترکیبی بیشتر شده است.
مدیرکل اسناد مدیریتی سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه بر اساس بررسی های انجام شده طی ۹۵ سال اخیر اسامی محمد، علی، حسین، مهدی و رضا دارای بیشترین فراوانی و در مورد دختران نیز فاطمه، زهرا، مریم، معصومه و زینب دارای بیشترین فراوانی هستند.

منبع خبر : پایگاه خبری تحلیلی روز www.roozno.com  نو کد خبر: ۴۹۷۱۶  ؛ تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۲